איך לספר סיפור משכנע וזכיר? לשלב מספרים

איך לספר סיפור זכיר? תוסיפו מספרים- אסתי גרוסמן

סטוריטלינג והעוצמה של מספרים בהעברת מסרים

בעולם העמוס בתכנים ורעיונות, יכולת הסטוריטלינג – אומנות סיפור הסיפורים – הופכת לכלי חיוני להעברת מסרים באופן פשוט, משכנע וזכיר. אז איך לספר סיפור משכנע וזכיר שיש לכולם היטב בראש? אחת הטכניקות היעילות ביותר בסטוריטלינג בפרט, ובהעברת מסרים בכלל- היא שילוב מספרים וכמויות בתוך הסיפור והמסר, מהלך שמעניק ממד מוחשי ומזמין את המוח להתחבר לעובדות המוצגות.

מאז ימי קדם, סיפורים היוו את הדרך המרכזית להעברת ידע וערכים. בסיפור יציאת מצרים – כולנו זוכרים כמה שנים נדדו בני ישראל במדבר.

כמה?

ארבעים שנה – הוא מספר בטבוע וחקוק בזיכרוננו הקולקטיבי.

כמה מכות ניחתו על המצרים?

10 המכות. וכמה דיברות ניתנו למשה בהר סיני?

בטוחה שידעת לענות.

השימוש במספרים ככלי שעוזר לנו לזכור מלמד אותנו על האופן שבו פועל המוח האנושי בזיכרון. קל לנו לזכור דברים בתבניות, ומספרים וכמויות עוזרים לנו להכניס דברים לתבנית. המספרים מסייעים לנו לתפוס את היקפן של העובדות, להעריך את גודלן ולהפנים את משמעותן, ולזכור!

בהקשרים עסקיים ומקצועיים, שילוב מספרים בסיפורים יכול להיות משמעותי ביותר. כאשר מציגים נתונים כמו "הצוות שבניהולי השיג עליה של 40% במכירות לעומת השנה הקודמת" או "תחת אחריותי צוות של 12 מפתחים", המספרים מעניקים תחושת ממשות ומסייעים לקהל להבין את היקף ההישג או האחריות.

טכניקות דומות יכולות לשמש בהצגת מוצרים או שירותים: "המוצר שלנו מסייע בהפחתת 30% בתחלואה" או "הגיוס האחרון שלי עמד על 500 אלף שקלים" – מספרים אלה מציגים תמונה ברורה של הגודל, ההישגים, הערך ואולי אף על התועלת שמציעה החבר ושירותיה.

מעבר לכך, כאשר חושבים איך לספר סיפור זכיר וקליט, המספרים יכולים להוסיף נגיעה של הומור או דמיון לסיפור, כמו בדוגמה "בתכנון שלי הצלחתי להכניס 5 פילים לחיפושית". דימוי מצחיק ומרתק זה עשוי לסייע בהנגשת הרעיון ובזכירתו.

השימוש במספרים יהיה חשוב לך גם בפגישת מכירות, גם בהעברת מסרים פנים אירגונית וכמובן בדוגמאות לניסיון וההצלחה שלך בראיון עבודה.

בעידן של עומס מידע, שילוב מספרים ישמש כעוגן מוחשי לסיפור שלכם, יעזור לקהל להתחבר לרעיונות המרכזיים ולהפנים את העובדות החשובות. איך עושים שימוש במספרים שמייצר סטוריטלינג אפקטיבי? התשובה טמונה במספרים עצמם – בחרו כמויות ונתונים משמעותיים, הציגו אותם בצורה ברורה ומעניינת, והם יהפכו לכלי רב-עוצמה בהעברת המסרים שלכם.

למה כדאי לך לשלב מספרים בסיפור שלך?

המספרים מתגייסים לטובת הסיפור.

כבר משחר האנושות ידוע שסיפור היא הדרך היעילה להעביר מידע באופן זכיר. סיפור הוא דרך להשפיע ולשכנע.

אז איך לספר סיפור כך שיהיה זכיר ונגיש לכל אחד ואחת? בין אם יש לך הזדמנות לנאום מעלית, מצגת משקיעים או מצגת ללקוחות, ואפילו ראיון עבודה, שילוב מספרים או כמויות יעזור לאדם שמולך להפנים ולזכור את הפרטים החשובים שלך ביתר קלות.

מספרים עושים את הקסם

רובינו גדלנו על "10 אצבעות לי יש" או "1,2,3 ידיים על הראש" ועם ישראל הלך במדבר 40 שנה.

המוח שלנו רגיל לתרגם מה אומר מספר. לכן, כאשר אתם שואלים את עצמכם איך לספר סיפור זכיר, או איך אני מעביר את המסר בצורה כזו שיהיה קליט, נגיש ושאנשים יתחברו ויזכרו אותו- זכרו להשתמש במספרים, כמויות- שיהיה מאוד מוחשי וברור- בעיקר למוח האנושי, כזה שניתן לכמת או לתפוס את ממדיהן של העובדות בסיפור שהעברתם כרגע.

כששילבת מספרים במסרים שלך קל יותר לקבל תחושת גודל, כמות, השפעה או פרופורציה על הערך שלך עבור הצד השני. לאנשים הרבה יותר קל להתחבר למספרים, לעובדות מוחשיות, לדברים שאפשר לספור, לזכור ולמדוד, הרבה יותר מנתונים שהם לא מוחשיים.

פנים-ארגוני, לקוח או מעסיק פוטנציאלי.

הנה כמה דוגמאות:

– הצוות שבניהולי השיג עליה של 40% במכירות אל מול שנה קודמת

-‏ תחת אחריותי צוות של 12 מפתחים

-‏ אני עומדת ומדברת מול קהל מגיל 7

-‏המוצר שלנו מסייע בהפחתת 30% בתחלואה/בעלויות/בזמן…

-‏ הגיוס האחרון שלי עמד על 500 אש"ח

-‏ בתכנון שלי הצלחתי להכניס 5 פילים לחיפושית 🐘🐘🐘🐘🐘🐞

אז איזה סיפור מספרים המספרים שלך?

אולי יעניין אתכם

דילוג לתוכן